Generalno o sustavima gradnje

Osnovni zidni moduli

Zidni moduli se proizvode u radioničkim uvjetima.

Visina modula jednaka je visini etaže, a širina varira od projekta do projekta(ovisno o projektiranim širinama i statičkom proračunu.Uobičajena širina modula je između  500 i 1250mm)

Takvi moduli su težine do 30kg i sa njima se lako manipulira od strane 2 radnika, bez upotrebe specijalne opreme.

Vanjska i unutarnja OSB ploča je ugniježđena između vanjskog okvira. Na taj način se dobiva konstrukcijsko dijagonalno ukrućenje, te potreban zračni prostor za spajanje 2 modula i ugradnju instalacija .

Unutarnje prečke osiguravaju vertikalnu nosivost modula i sprečavaju njegovu deformaciju. Pričvršćenje OSB ploča na unutarnje prečke osigurava konstrukcijsku stabilnost i nosivost modula, uz vrlo malu težinu.

Pojedini dijelovi modula projektiraju se BIM tehnologijama, a CNC rezanjem komponenti osigurava se milimetarska točnost, čime se u konačnici formiraju moduli izrazito točnih dimenzija, te osiguravaju preduvjeti za kreiranjem forme građevine po sistemu "LEGO KOCKICA".

Na proizvedene module se već u fazi radioničke izrade mogu ugraditi komponente instalacija (doze za struju, priključci za vodu),... čime se višestruko ubrzava  taj dio poslova u kasnijim fazama gradnje.

Moduli se spajaju međusobno, ali, u ovisnosti o statičkom proračunu između njih i na kutnim vezama za takve module se učvršćuju drveni stupovi(KVH ili BSH drvo).

Na takve stupove u kasnijom fazi gradnje se montiraju BSH grede(ljepljeno laminirano drvo) čime se ovakvim sustavom gradnje mogu graditi zgrade svih veličina i katnosti

Stropna konstrukcija

Nakon kreiranja forme građevine(instalacjom zidnih modula i stupova), postavljaju se BSH grede prema projektu na tako formirane zidove.

Ovo je jedina faza gradnje, kada je potrebo korištenje kamionske dizalice u kratkom vremenu.

Između BSH greda instaliraju se stropni moduli. Takvi moduli se ne postavljaju na grede, nego IZMEĐU NJIH.

Na ovaj način se osigurava apsolutno dijagonalno ukrućenje, te se stvara "rešetka" koja je neovisna o krovnoj konstrukciji i bi kojem drugom vanjskom faktoru.

Na ovaj način, ovakav sustav podržava maksimalne stresove , uključivo i primjenu u svim potresnim zonama.

Stropna izolacija

Naposlijetku, u rastere stropnih modulaugrađuje se izolacija. Izolacija može biti različita(EPS, mineralna vuna, kamena vuna, PU pjena,.....).

Prije ugradnje izolacije, provlače se bužiri(za električne kabele u stropu).

Kao rezultat takvih procesa, već u fazi konstrukcijske gradnje odrađen je dobar dio instalaterskih poslova, a postavljanje stropnih modula omogućuje kasnije direktno pričvršćenje gipskartonskih ploča na strop(bez podkonstrukcije).

Na taj način se vrše uštede po raznim osnovama za druge faze gradnje.

Iako ovaj sustav upotrebljava poznate građevinske materijale, on ih upotrebljava na potpuno nove načine ugradnje, te uz korištenje 3D modeliranja i direktnog konstrukcijskog projektnog upravljanja radioničkom izradom.

Bez 3D modeliranja, te ostalih tehnika upravljanja procesima, rezultat ne bi bio moguć, ili bi bio sa bitnim greškama u gradnji.